NIKON COOLPIX 4600 med hölje WP CP3
3 600 kronor (December 2005)
Billigast bland kamerorna i den här testen. Vi ansåg Coolpix 4600 vara den svåraste att använda. Den var svår att ställa skarpt i ”makroläge”. Den kändes ganska krånglig att använda för rörliga motiv. Kamerans bildskärm uppdateras nämligen rätt så långsamt. Skärmen hade också sämre upplösning än de dyrare kamerorna. Man får vad man betalar för. Den här kameran ligger definitivt i ekonomiklass.
Modellen har å andra sidan ett särdeles fiffigt menysystem. På minst 1 meters avstånd från motivet tog den bra bilder. Inga komplicerade inställningar och inget att tänka på. Om du väljer den här kameran måste du träna grundligt med den innan du använder den under vatten.
En adapter krävs för vidvinkeltillsatsen. Då ökar priset betydligt.
TEKNISKA DATA
Antal bilder: 255
Antal megapixel: 4
Storlek på kamerans bildskärm: 4,6 cm
Optisk zoom: 3x
Möjlighet att sätta på vidvinkeltillsats: Ja
Manuell vitbalansering: Nej
Känslighetsinställning: Ingen uppgift
Batterikapacitet: ca 300-400 exponeringar
Höljet klassat till: 40 meter
OLYMPUS µ 500 med hölje PT026
4 900 kronor (December 2005)
En av våra två favoriter. Konstruktörerna har nämligen tänkt på några av de krav som ställs på undervattensfotografering. Kameran har två olika grundinställningar för undervattensbruk: vidvinkel och närbild (”macro”). Programautomatiken har ungefär 30 olika inställningar för skilda motivtyper – med exempelbilder. Därför går automatiken faktiskt att använda i vatten. Det visades av att våra testbilder hade bättre hudtoner. Problemet var bara att komma ihåg rätt inställningar varje gång kameran startades upp. µ 500 har förmodligen den största och bästa bildskärmen bland våra testade kameror. Å andra sidan har objektivet lägre ljusstyrka och gav sämre resultat i svagt ljus. Kameran har en ”super-macro”-inställning. Då avbildas motivet skarpt på bara 1 centimeters avstånd från höljets frontglas. Bildskärmen är bra. Autofokusen går snabbt. En extra vidvinkeltillsats kan skruvas fast direkt på ringen runt frontglaset. En nackdel var att kameran tenderade att rycka till när man tryckte på höljets avtryckare. Rycket ger risk för skakningsoskärpa i svagt ljus med långa exponeringstider.
TEKNISKA DATA
Antal bilder: 128
Antal megapixel: 5
Storlek på kamerans bildskärm: 6,4 cm
Optisk zoom: 3x
Möjlighet att sätta på vidvinkeltillsats: Ja
Manuell vitbalansering: Nej
Känslighetsinställning: ISO 64-400
Batterikapacitet: ca 120 exponeringar
Höljet klassat till: 40 meter
FUJI FINEPIX F10 med hölje
5 500 kr (December 2005)
Finepix F10 är en riktig liten juvel till kamera. Definitivt något man vill äga bara man har sett den. På normala fotograferingsavstånd gav den mycket skarpa bilder. På ”macro”-inställningen hade bilderna kromatisk aberration (färgfransar på konturerna). Ändå var det ganska enkelt att fånga ögonblicket med den även i ”macro”-läge.
Bildskärmen har bra storlek. Men menysystemet är krångligare än på många andra kameror. Man behöver ha rejält gott om tid på sig för att lära sig hitta bland alla tillval och inställningsalternativ med bara ett fåtal knappar. Övning ger färdighet...
TEKNISKA DATA
Antal bilder: 170
Antal megapixel: 6
Storlek på kamerans bildskärm: 6,4 cm
Optisk zoom: 3x
Möjlighet att sätta på vidvinkeltillsats: Nej
Manuell vitbalansering: Ja
Känslighetsinställning: ISO 80-1600
Batterikapacitet: ca 400-500 exponeringar
Höljet klassat till: 40 meter
SONY CYBERSHOT DCS T33 med hölje MPK THB
5 900 kronor (December 2005)
Kameran är superslimmad. Ändå har den en av de bästa bildskärmarna. Helt enkelt överlägset bra. Å andra sidan... objektivet är pyttelitet. Strålgången i den extremt tunna kameran måste länkas av med ett prisma. Det gör kameran mindre bra i svagt ljus. Skärmen erbjuder ett alternativ att granska histogrammet för varje bild innan man laddar ner den. Minneskortet är inte av standardtyp utan Sonys eget Memory Stick.
På land kommer ägare till den här kameran att frestas att stoppa den i fickan och bära den på sig för jämnan. Man vet aldrig när en kamera kan komma till nytta!
TEKNISKA DATA
Antal bilder: 188
Antal megapixel: 5
Storlek på kamerans bildskärm: 6,4 cm
Optisk zoom: 3x
Möjlighet att sätta på vidvinkeltillsats: Ja
Manuell vitbalansering: Nej
Känslighetsinställning: ISO 100-400
Batterikapacitet: cirka 150-200 exponeringar
Höljet klassat till: 40 meter
SONY CYBERSHOT DSC W7 med hölje MPK WA
5 400 kronor (December 2005)
Mycket större kamera än DCS T33. Liksom lillebrorsan har den troligen den största och bästa bildskärmen i testen. Helt enkelt underbar. Objektivet är ljusstarkt (1:2,8) och bra i svagt ljus. Det visade sig även ge några av de skarpaste resultaten.
Kameran kan vid behov ställas in helt manuellt. Men den saknar manuell vitbalansering. Bara tillverkarens grundinställningar finns att tillgå. Ändå blev den här modellen en av våra favoriter. Minneskortet är märkesegna Sony Memory Stick.
TEKNISKA DATA
Antal bilder: 137
Antal megapixel: 6,4
Storlek på kamerans bildskärm: 6,4 cm
Optisk zoom: 3x
Möjlighet att sätta på vidvinkeltillsats: Nej
Manuell vitbalansering: Nej
Känslighetsinställning: ISO 100-400
Batterikapacitet: cirka 300-400 exponeringar
Höljet klassat till: 40 meter
NIKON COOLPIX 7900 med hölje WP CP4
5 200 kronor (December 2005)
Coolpix 7900 är en kamera för dem som vill gå vidare från enkel ”titta och tryck”-fotografering. Även i ”macro”-läge ställde den skärpan mycket snabbt. Därmed blir det lätt att ta skarpa bilder. Kameran verkar vara gediget byggd också. Billiga digitalkameror känns ofta lite leksaksaktiga. Den här upplever man som en ”riktig” kamera.
Ett av alternativen för ljusmätaren är kopplat till autofokus för närbilder. Det ger ett histogram för att i förväg bedöma om automatiken gissat rätt. Bilder med alternativa exponeringar kan tas omedelbart. Då finns tre inställningar för avstånd: autofokus, manuellt och på oändligheten.
Menysystemet ger information om storleken på tagna bilder räknat i både Mp (megapixlar) och MB (megabyte). På höljet går det att skruva fast en vidvinkeltillsats från Sea&Sea MotorMarine II via en adapter. Mot en extra kostnad erbjuds därmed möjlighet att komma närmare och få bättre ”stuns” i bilderna.
TEKNISKA DATA
Antal bilder: 150
Antal megapixel: 7
Storlek på kamerans bildskärm: 5,1 cm
Optisk zoom: 3x
Möjlighet att sätta på vidvinkeltillsats: Ja
Manuell vitbalansering: Ja
Känslighetsinställning: ISO 50-400
Batterikapacitet: cirka 200 exponeringar
Höljet klassat till: 40 meter
CANON IXUS 700
6 700 kronor (December 2005)
Ixus visade sig vara mycket lättanvänd. Menysystemet är synnerligen logiskt. Utan krusiduller ger det tillgång till alla funktioner. Man kan välja både kompressionsgrad och upplösning. Det går snabbt att komma åt kamerans viktigaste funktioner. På höljet står det till och med vad knapparna ska användas till. Det kan man ha nytta av i vattnet när det blir mycket att hålla reda på.
Testmodellen har liten bildskärm men med skarp och tydlig bild. Man kan välja mellan nio fokuseringspunkter eller kombinationer av dem. Mycket användbart när huvudmotivet inte befinner sig mitt i bilden. Höljet har en diffuseringsskärm för den inbyggda blixten. Finessen är värdefull för närbilder.
TEKNISKA DATA
Antal bilder: 144
Antal megapixel: 5,1
Storlek på kamerans bildskärm: 5,1 cm
Optisk zoom: 3x
Möjlighet att sätta på vidvinkeltillsats: Nej
Manuell vitbalansering: Ja
Känslighetsinställning: ISO 50-400
Batterikapacitet: cirka 150-200 exponeringar
Höljet klassat till: 40 meter
SANYO XACTI C4 med hölje EPOQUE EHS-400X
5 900 kronor (December 2005)
Digital videokamera för MP4-formatet. Den tar även riktigt hyggliga stillbilder. Bilderna blev inte fullt så skarpa som från en del av stillbildskamerorna i testen. Färgerna blev också lite mattare. Vi skyllde det på att kameran troligen behövde bättre ljusförhållanden. I vatten visade den sig vara mycket enkel att använda. Den levereras med ett minneskort som rymmer 1 GB.
Kom ihåg att den är en videokamera – inte en stillbildskamera. Video är något helt annat än stillbild. Det krävs mera för att göra en intressant videofilm än att bara titta och trycka på knappen.
TEKNISKA DATA
Antal bilder: 191
Antal megapixel: 4 (interpolerade till 8 Mp)
Storlek på kamerans bildskärm: 4,5 cm
Möjlighet att sätta på vidvinkeltillsats: Ja
Manuell vitbalansering: Nej
Känslighetsinställning: ISO 50-400
Batterikapacitet: Ingen uppgift
Höljet klassat till: 40 meter
Väntar du fortfarande med att hoppa på undervattensfotots digitala express? Nu är det kanske dags att göra slag i saken. Kamera och hölje behöver faktiskt inte kosta en förmögenhet.
Förr tog vi bilder, väntade i dagar på att få filmen framkallad – och konstaterade långt efteråt att resultatet blivit uruselt. Den tiden är förbi. Idag knäpper vi kort med mobiltelefonen. Kollar resultatet direkt. Och skänker aldrig en tanke åt risken att det skulle misslyckas.
Samma sak gäller under vatten. För bara några år sedan ansågs en skarp och rätt exponerad undervattensbild vara något av en triumf – värd att delta i en fototävling. Idag går dykarna ner med små pluttiga digitalkameror i plastaskar som knappt rymmer en skaplig dubbelmacka. Likafullt ska de klara 40 meters djup. Och vi tar hundraprocentigt lyckat resultat för givet.
Du kan också köpa en sådan kamera. Du kan åtminstone dokumentera dyket och få minnesbilder från det. I bästa fall får bilderna överraskande god kvalitet. Vilka faktorer ska du ta med i beräkningen för att välja rätt i den digitala...
Den som prenumererar på DYK, har också tillgång till vårt omfattande artikelarkiv.















