Hitra är Norges sjunde största ö. Den ligger i Sør-Trøndelag fylke ungefär 9 timmars bilresa från Oslo eller drygt 2 timmar från Trondheim. Ön har varit bebodd i 11 000 år och idag bor här 4 100 invånare. Totalt ingår 2 500 öar i Hitra kommun. Namnet Hitra kommer från gammelnorskans Hitr eller Hitrar som betyder delad – och syftar på att ön är avskild från fastlandet.
INFO
www.knutshaug.no
www.hitraturistservice.no
Knappast några andra dykmål kan bjuda på lika stor variation och så många fantastiska upplevelser som Hitra. Där finns strömdykning i toppklass, enorma mängder med kammusslor, marulk och annat att mumsa på, överdådig naturdykning, grottor, vrak, väggar och spännande nattdykning. Vi tillbringade en hel vecka i området och fick flera oförglömliga dyk.
Vi dök i två av de häftigaste strömmarna på Hitra – Vettastraumen och Storstraumen. Den förstnämnda går genom det långa smala Dolmsundet mellan Hitra och Dolmøya. Helst dyker man där när strömmen är som starkast. Då är den mellan 3 och 4 knop. Bottnen är ganska flack och till stora delar täckt av ståtliga dödmanshand. Man får en snabb åktur. Den blir mellan 700 och 800 meter. Maxdjupet är några och tjugo meter. Håller man sig in mot Dolmøya klarar man snabbturen på bara 15-18 meter. Det står massor av fisk i strömmen – speciellt när det är mörkt. Nattdyk i Vettastraumen kan varmt rekommenderas! Där finns stortorsk på 15-20 kilo och sej och bleka på runt 10 kilo. Hälleflundra på 12-15 kilo har också siktats. Öster om bron kan man avsluta dyket i natursköna omgivningar med vackra stenformationer, sandbotten och mängder av liv.
Storstraumen är åtskilligt kortare...
Den som prenumererar på DYK, har också tillgång till vårt omfattande artikelarkiv.













