Fritidsresor satsar på Maldiverna
Fritidsresor har redan sålt varannan vinterresa till Maldiverna. Nu utökas programmet med en två helt nya atoller och sex öar. Det blir världspremiär för en av atollerna, Gaafu, som nyligen öppnats för turister.
- Många svenskar har redan säkrat sin resa till Maldiverna. På vissa avgångar har det varit svårt att hitta boende. Därför utökar vi både med helt nya öar och fler platser på de tidigare fullbokade öarna, säger Lottie Knutson.
De nya atollerna, Gaafu och Addu, ligger längst söderut i Maldiverna, strax söder respektive norr om ekvatorn.
I Gaafu-atollen erbjuds två öar med varsin anläggning: Huvan Dhumaafushi och Raalhuveli, båda med fina snorklingsrev och vattensporter. I området finns många liveaboard båtar
- Runt Addu finns 25 kända dykplatser, bland annat Demon Point där dykarna hoppas få se samlingar av mantor, säger Lottie Knutson.
Vill du diskutera nyheten? Gå in på www.dykarna.nu