Uppfinningen som ska rädda liv
Många dykolyckor beror på misstag som görs i ytläget. Olyckor som till stor del ska kunna undvikas med Ola Patriksson och Janne Stööds nya uppfinning.
När dottern Olivia tog dykarcertifikat började Janne Stööd fundera på säkerhet. Nu fyra år senare har de fått världspatent på sin uppfinning och tyska storföretaget Bosch håller på att färdigställa slutprototypen.
Uppfinningen består av en ventil som kopplas till andningsregulatorn som känner av dykarens andning. Har inte dykaren andats genom regulatorn på 30 sekunder eller om luften i tuberna börjar ta slut så fylls räddningsvästen automatiskt med luft.
– Idén kommer från ett system som används av fallskärmshoppare där reservskärmen löses ut automatiskt vid en viss höjd om hopparen inte redan innan aktiverat den stora skärmen, berättar Janne Stööd för NWT.
– Ungefär 60 procent av alla dödsolyckor händer i ytläget. Dykare som fått problem glömmer lätt vad de lärt sig under utbildningen. De sliter av sig munstycket först i ställlet för att blåsa upp västen och sjunker igen. Då kan den här uppfinningen vara avgörande, säger Ola Patriksson.
De har döpt sin produkt till Divo. Nu ska den tredje och förhoppningsvis sista prototypen testas. Sedan ska den klassificeras, iso-certifieras, konsumentverket, försäkringsbolagen och polisen ska säga sitt.
– Förhoppningsvis kan den finnas ute på marknaden 2009 eller 2010 och priset kommer att ligga kring 4 000–5 000 kronor, , säger Janne Stööd till NWT.
Vill du diskutera nyheten? Gå in på www.dykarna.nu