
På liveaboard-båten ”The Phinisi” erbjuds det fyra dyk om dagen.
Thailands vilda västern
Efter 25 år återvände jag till dykningen längs Thailands långsträckta västkust. På liveaboard-båten The Phinisi började resan i norr, vid gränsen mot Burma. Från Surinöarna och den legendariska Richelieu-klippan slingrade sig färden söderut till Koh Lipe – en spännande odyssé genom Thailands ”vilda västern”, där varje dykplats bar på sin egen överraskning.♦
► Trots att den vänlige taxichauffören inte kunde ett ord engelska hittade han till den slitna piren. Jag var framme i Thap Lamu, hamnen strax söder om Khao Lak. Innan jag hann blinka kom Marco körande i en zodiac och plockade upp mig – och plötsligt stod jag på dykbåten. Som första gäst ombord fick jag känna den där speciella stämningen som alltid infinner sig precis innan avfärd ut på ett dykäventyr. Gäst efter gäst anlände, var och en insvept i sina egna förväntningar på vad som låg framför oss.
Den vackra dykbåten The Phinisi lämnade den stilla hamnen i ett varmt, gult kvällsljus och fastlandet försvann långsamt bort i horisonten. Äntligen på väg. De kommande tio dagarna skulle handla om Andamanhavets magi, om cool dykning och det enkla livet ombord. Vår kurs var lagd från nord till syd, längs en kustlinje ständigt formad av Indiska oceanens salta strömmar. Nästan hela listan av Thailands västkusts allra finaste dykplatser låg nu framför oss.
Check-dyket vid Surin
Under frukosten spanar jag efter andra dykbåtar, men till min förvåning är det bara vi här. The Phinisi ligger för ankar i en skyddad bukt vid en av Surinöarna. Det är dags för vårt check-dyk, och vi dyker i små grupper. När jag rullar bakåt i vattnet omsluts jag av ett kristallklart, nästan overkligt varmt hav – 29 grader.
En grund platå, helt täckt av hårdkoraller (Acropora), sluttar mjukt ner mot en bländvit sandbotten på 18 meters djup. Som sig bör är första dyket enkelt och strömlöst. Vi “rostar av”, som man säger, medan utrustning och vikter finjusteras under det stillsamma morgondyket.
Surin ingår i Ko Mu Surins nationalpark, som grundades 1981 och blev Thailands 29:e nationalpark. Vid dykplatsen ”Turtle Ledge” sprudlar revet av liv. Orangea anthias sveper lekfullt över korallmattan, och en liten karettsköldpadda lämnar botten framför mig för att gå upp och hämta luft. Vackra, klotformade fiskstim uppstår när getfiskar och olika snappers bildar täta formationer.
Jag hittar en liten grupp speciella kaninfiskar, magnificent rabbitfish. En art som bara finns just här i Andamanhavet, och den beskrevs vetenskapligt så sent som 1977. Dykets absoluta höjdpunkt blir när en massiv Jenkins stingrocka sveper förbi mig på nära håll, längs sandbotten. Den parkerar sig sedan helt ogenerat vid en putsarstation för att få morgonens behandling av små putsarfiskar.
Kronjuvelen Richelieu
Från Surin tuffar vi vidare mot Richelieu-klippan, kronjuvelen bland dykplatserna i norr. Många menar till och med att det är Thailands allra bästa dykplats. Den hästskoformade undervattensklippan bryter endast ytan vid lågvatten, men under ytan öppnar sig en helt annan värld.
Vårt första dyk känns som att simma rakt in i en explosion av färger. Lila och rosa mjukkoraller täcker klippväggarna, och varje liten spricka kryllar av liv. Då och då lyfter jag blicken ut i det blå, för just här såg jag för över 30 år sedan min allra...
Att resa dit
De flesta flyger till Bangkok och tar sedan inrikesflyget till Phuket, som har täta avgångar. Alternativt kan du ta en direktflight till Phuket.
Liveaboard-båtarna...















